V současné době (12/2022) je COVID stále v populaci. Aktuální varianty (Omikron) napadají horní cesty dýchací, nikoliv samotné plíce. U oslabených jedinců samozřejmě hrozí komplikace v podobě bakteriální superinfekce.
Informační leták od infekcionistů ke stažení níže:
Na co si dát velký pozor, pokud onemocním:
Nejčastější a potencionálně smrtící komplikací je v současné době (var. Omikron) nasedající bakteriální zápal plic. Hrozí především starým a rizikovým pacientům
Nejdůležitější varovný příznak je horečka a rychle se zhoršující dušnost, kašel, nebo senior takzvaně „ulehne“ Pokud máte více, jak 4 dni horečku (tělesná teplota nad 38 st.), nebo se po přechodném zlepšení vrátí ihned nás kontaktujte! Pokud není pacient schopen doříct větu je to na okamžitý odvoz do nemocnice – volat zdravotnickou ZS tel. 155.
Zápal plic může komplikovat komplikuje plicní embolie (krevní sraženiny v plicních cévách).
Ambulantní léčba – v souladu s aktuálními doporučeními + po konzultaci s kolegy (infekcionista z NNB, angiolog):
Tekutiny!!!Čím více, tím lépe. Platí i pro kardiaky a lidi s poruchou funkce ledvin – zde je ale potřeba přísně dbát na vyrovnanou bilanci tekutin. Zjednodušeně – co vypiju, to vymočím…
U pacientů s lehkým průběhem tekutiny, vitamíny(zejm C aD), klid, symptomatická léčba
V případě bakteriální superinfekce antibiotika, u závažnějších případech je nutná hospitalizace a ATB do žíly!!
Léčba embolie pak probíhá plnými dávka nízkomulekulárního heparinu s přechodem na warfarin/NOAC.
Těžké průběhy a onemocnění rizikových pacientů vyžadují nemocniční péči!!!
Léky jako Isoprinosin, Hydroxychlorochin, Ivermektin zatím nemají oporu v relevantních studiích a sami výrobci je pro léčbu COVID nedoporučují.