V současné době (07/2022) je COVID bohužel opět na vzestupu. Vyšší úmrtnost oproti červnu jsme naštěstí nezaznamenali. Současné varianty napadají horní cesty dýchací, nikoliv samotné plíce. U oslabených jedinců samozřejmě hrozí komplikace v podobě bakteriální superinfekce.

Informační leták od infekcionistů ke stažení níže:

Manuál pro pacienty COVID

Na co si dát velký pozor, pokud onemocním:

Nejčastější a potencionálně smrtící komplikací je COVIDový zápal plic, ev. nasedající bakteriální zápal plic a plicní embolie.

Nejdůležitější varovný příznak je horečka a rychle se zhoršující dušnost ev. kašel. Pokud máte více, jak 5 dní horečku (tělesná teplota nad 38 st.), nebo se po přechodném zlepšení vrátí ihned nás kontaktujte! Covidový zápal plic se objevuje typicky 5-10 den od prvních příznaků. Poslechový nález často nebývá, je nutný RTG plic. Ten v Kolíně zhotovují každý všední den mezi 12.-13.00, popis nám přijde elektronicky. Co se týče dušnosti, bývá po sebemenší námaze. Pokud není pacient schopen doříct větu je to na okamžitý odvoz do nemocnice – volat zdravotnickou ZS tel. 155.

Zápal plic často komplikuje plicní embolie (krevní sraženiny v plicních cévách).

Ambulantní léčba – v souladu s aktuálními doporučeními + po konzultaci s kolegy (infekcionista z NNB, angiolog):

Tekutiny!!!Čím více, tím lépe. Platí i pro kardiaky a lidi s poruchou funkce ledvin – zde je ale potřeba přísně dbát na vyrovnanou bilanci tekutin. Zjednodušeně – co vypiju, to vymočím…

U pacientů s lehkým průběhem tekutiny, vitamíny(zejm C aD), klid.

U těžšího průběhu (pneumonie-zápal plic): Antibiotikum (obvykle Klacid) jako prevence bakteriální superinfekce, kortikoid (Dexamethason) na ztlumení zánětlivé reakce a zmírnění trvalých následků (plicní fibróza – jizvení tkáně), léky na „ředění krve“  (nízkomolekulární heparin do podkoží ev. Vessel DUE kapsle).

Léčba embolie pak probíhá plnými dávka nízkomulekulárního heparinu s přechodem na warfarin/NOAC.

Těžké průběhy a onemocnění rizikových pacientů vyžadují nemocniční péči!!!

Léky jako Isoprinosin, Hydroxychlorochin, Ivermektin zatím nemají oporu v relevantních studiích a sami výrobci je pro léčbu COVID nedoporučují.