1. Vedení Dočasné pracovní neschopnosti. Zákon o nemocenském pojištění mluví naprosto jasně. Vystavuje ošetřující lékař. To není automaticky praktik, ale ten, kdo pacienta pro dané onemocnění léčí (např. zlomená noha ortopéd apod.). Z této povinnosti jsou vyjmuty pouze LSPP a ZZS. Samozřejmě jsme lidi. Pokud v nejmenované nemocnici na nejmenované ambulanci posadí jednu holčinu (to prosím neberte zle) a ta má ošetřit 40 pacientů + 10 záchranek, samozřejmě pomůžeme. Stačí zavolat, nebo slušnou formou uvést do LZ. Pokud se ale jedná o privátního lékaře, který to ještě často vzkazuje přes pacienta, nevidím sebemenší důvod. Kromě porušení zákona je to navíc proti zdravému rozumu – proč by měl chodit např. po infarktu ke dvěma lékařům a dvakrát čekat i několik hodin? Korunu tomu nasadil nedávno jeden kolega – nevystavím za něj DPN, nebude ode mě přijímat pacienty…bez komentáře…Příslušnou legislativu najdete bez potíží na internetu.
  2. Cesta praktického lékaře…už jsem X krát psal, že žádnou cestu nevlastním. Nejsem rovněž žádnému kolegovi podřízen. Opět podobně  jako výše – pokud je někdo propuštěn z nemocnice např. po zápalu plic samozřejmě zajistím kontrolní RTG, v případě potřeby fyzikální vyšetření, odběry ev. doporučení na plicní ambulanci. Ale pokud dostanu doporučení typu praktický lékař doplní: MR mozku, sono karotid, ECHO, EKG Holter…co je to za pitomost? Žádanku na rezonanci sice napsat můžu, ale nejsem specialista a nerozumím tomu…Navíc z terénu od obvoďáka máme kolikrát termíny za 6 měsíců…Často jde také o vyšetření, kde ze zprávy vůbec nevyplývá, proč by se měla dělat? Daný lékař nějak ve své indikaci uvažuje, ví, proč a kam pacienta posílá…Když může vypsat kompletní žádanky profesor z fakultní nemocnice, proč je to problém pro lékaře z okresu Kolín? Kromě toho, že je prasárna posílat pacienta, aby u nás čekal kvůli blbé žádance na krevní obraz za 50 korun, je zde rozpor s právními stanovisky ČLK a regulemi ZP. Vyjádření vedoucího revizního lékaře pro Prahu a Střední Čechy: c) pokud je v rámci diagnostického procesu nutná další komplementární vyšetření (laboratoř, RTG apod.) žádanku na tyto vyšetření vypisuje ten lékař, který je indikuje. Není možné tuto zodpovědnost přenášet na registrujícího praktického lékaře.  Originál rád na vyžádání poskytnu.
  3. Často k nám posílají kolegové pacienty na injekce na bolest. Bez domluvy, bez receptu…Nejčastěji se jedná o lék diclofenac (obchodně Almiral, Dolmina, Veral). To už je přímo zhovadilost. Stačí otevřít internet: Závěr z jedné randomizované studie: Given the small differences found between the two routes, and additional resources entailed in IM administration, this study suggests that when clinical circumstances allow a choice in NSAID administration route, the PO route is preferable. Přeloženo do češtiny – pokud je indikace k podání diklofenaku, preferuje se ve formě tablet. Účinek je úplně stejný, u injekce do svalu navíc může vzniknout absces (hnisání), nebo krvácení do svalu. Ani při sebepečlivější desinfekci a aplikaci nelze vyloučit. Riziko vředové choroby je totožné – jedná se o hladinu léku v krvi, nikoliv, že „obejde žaludek“. Odkaz na studii: https://immediatecaretraining.co.uk/Plugin/Papers/assets/pdf/ICT-Intramuscular-versus-oral-diclofenac.pdf
  4. Odesílání k nám na odběr protilátek k vyloučení neuroborreliosy. Další totální hovadina. Postižení centrálního nervového sytému touto bakterií je možné spolehlivě diagnostikovat pouze lumbální punkcí (odběr mozkomíšního moku), který se následně posílá na PCR (obdobně u kloubů – výpotek ad PCR). Léčba je pak výhradně nitrožilními antibiotiky. Kdo nevěří, níže kontakt na největší kliniku v ČR při Fakultní nemocnici na Bulovce. Paní primářka Roháčová vám to ráda barvitě vysvětlí. Ambulance pro lymeskou borreliózu Objednání tel.: +420 26608 2753, +420 26608 2779 (všední dny 8.00–15.00) prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. (PÁ 8.00–12.30).
  5. Milion dalších věcí….tohle všechno nepíšu jako „odplatu“ některým kolegům. Pacient je kolikrát zmaten protichůdnými doporučeními. Píšu to proto, abyste si sami udělali obrázek, že mnou prezentované  informace nejsou z mé pitomé hlavy….